Konferencja z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji oraz grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej, zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski. Wydarzenie to stało się podwaliną do ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, obchodzonego każdego roku 1 marca. Z tej okazji, z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Prabuty oraz Dyrektora Prabuckiego Centrum Kultury i Sportu, została zorganizowana w dniu 14 marca 2017roku, konferencja poświęcona tematyce święta.
Zaproszonych gości, przywitała pani Katarzyna Krasińska Dyrektor PCKiS – gospodarz spotkania oraz w imieniu władz samorządowych Pan Wojciech Dołęgowski Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Prabuty.
Po oficjalnym przywitaniu i omówieniu programu konferencji, zaprezentowano krótki program artystyczny, na który złożył się występ Pani Barbary Lipińskiej – Postawa, recytującej wiersze swojego autorstwa, zatytułowane „Inka”i „Łączka” oraz zespołu wokalno – instrumentalnego w składzie: Justyna Milewska, Milena Kossak – Karulewska, Paulina Organiak, Tomasz Olszewski, Piotr Majka i Konrad Rogoziński, wykonującego dwa utwory pt. „Śladami wilczych kłów” i „Panny wyklęte”. Po zejściu ze sceny artystów, głos jako pierwszy zabrał p. Zbigniew Kołodziejski, który w ramach wprowadzenia w tematykę konferencji, zreferował początki państwowości Polski Ludowej, po zakończeniu II wojny światowej, w kontekście sytuacji geopolitycznej tamtego okresu, z uwzględnieniem szczególnej roli Rosji Sowieckiej. Następnie swoją prezentację przedstawił p. dr Daniel Czerwiński, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku. Tematem wykładu była „Pierwsza dekada. Aparat bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945 – 1956”.
Po planowanej przerwie, na mównicy pojawił się Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, p. dr Waldemar Brenda z wykładem „Podziemie niepodległościowe na pograniczu Pomorza oraz Warmii i Mazur”, jako ostatni z zaproszonych na konferencję prelegentów. Za zakończenie p. Katarzyna Krasińska, złożyła podziękowania p. Barbarze Lipńskiej – Postawie, zaproszonym prelegentom oraz p. Zbigniewowi Kołodziejskiemu, za szczególną rolę w organizacji i przebiegu konferencji. W czasie trwania przerwy i po zakończeniu spotkania, można było dokonać zakupu publikacji w tematyce wykładów.
W podsumowaniu tego artykułu, autor chciałby się z Państwem podzielić taką to oto konkluzją, iż historia jaka by ona nie była, mówiąca o wydarzeniach, których chętnie słuchamy i duma nas rozpiera, ale również ta „zła”, zapisująca na czarno jej karty, to winniśmy mieć świadomość , że i my również ją tworzymy, a w przyszłości nasze działania mogą zostać poddane ocenie i analizie… Takie wydarzenia, mogą mieć tylko wymiar edukacyjny, więc warto je organizować mając na uwadze pozytywy jakie przyniesie, rzutujące na naszą świadomość i postrzeganie świata.